O nasForumKontakt  Szukaj:   
Liberty Global sprzedaje UPC Polska należącej do Grupy Iliad sieci komórkowej Play

2021-09-22 11:21:02 • napisany przez: Michal

Liberty Global plc (LIBERTY GLOBAL) (NASDAQ: LBTYA, LBTYB and LBTYK), jeden z wiodących operatorów usług konwergentnych: telewizji, internetu i usług mobilnych na świecie, ogłasza dziś osiągnięcie porozumienia w sprawie sprzedaży 100% swojej operacji w Polsce  należącemu do Grupy Iliad operatorowi komórkowemu Play. Na koniec czerwca zasięg naszej sieci w Polsce przekroczył 3,7 milionów gospodarstw domowych i 1,5 miliona klientów, którzy korzystali z 1,3 miliona usług internetowych, 1,4 miliona usług telewizyjnych, a także ponad 600 tysięcy usług telefonii stacjonarnej.

Liberty Global zgodziło się na sprzedaż UPC Polska przy wycenie w wysokości 7 mld złotych (1,8 mld USD), z uwzględnieniem długu oraz korekt kapitału obrotowego. Cena sprzedaży odzwierciedla około  9-krotność skorygowanej EBITDY, prognozowanej na koniec 2021 roku i blisko 20-krotność szacowanych na koniec tego roku operacyjnych wolnych przepływów pieniężnych. Realizacja transakcji wymaga spełnienia warunków transakcyjnych oraz odpowiednich zgód regulacyjnych. Obecnie, finalizacja transakcji spodziewana jest w pierwszej połowie 2022 roku. Spółka Iliad (S.A) należy do Grupy Iliad, która działa pod marką Free we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce. Play obsługuje ponad 15 milionów klientów, oferując im usługi telefonii mobilnej, internetu oraz telewizji zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym (w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw). Nowoczesna sieć operatora w technologii 4G LTE/5G pokrywa 99% populacji.

Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych. Działamy  w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach. UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99% polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę. Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet. Środki finansowe z transakcji, po spłacie długu, wyniosą około 600 milionów dolarów i powiększą obecne, znaczące zasoby gotówkowe Liberty Global, wynoszące 4,1[1] miliarda dolarów na koniec czerwca 2021. Jak zawsze, pozostajemy skoncentrowani na tworzeniu wartości i jesteśmy zadowoleni z korzystnej wyceny, jaką udało się uzyskać za nasz biznes w Polsce, zapewniając udziałowcom Liberty Global potężny zwrot z inwestycji

Mike Fries, Chief Executive Officer, Liberty Global

Środki pozyskane dzięki transakcji zostaną przeznaczone na cele korporacyjne Liberty Global, które mogą dotyczyć kolejnych inwestycji w rozwój naszego biznesu oraz wsparcie dla wieloletniego programu odkupu akcji. W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad. Bank Credit Suisse był doradcą finansowym Liberty Global przy transakcji. Komunikat prasowy Liberty Global dostępny TUTAJ.

Copyright 2003 - 2016 MediaSwiat.pl, Ostatnia aktualizacja strony: 14.07.2024 Host: DEB